Akce - 21% na vybrané druhy oblázků a drtí  a  -20% na obklady

Bylinkové spirály - vyvýšené záhony

Bylinková spirála

Zdravá strava vyžaduje hodně živin a vitamínů. Co může přinést lepší chuť mnoha pokrmům než čerstvé bylinky z vlastní zahrady?
Navíc je prokázáno, že zahradničení je velmi uvolňující a má pozitivní účinky na zdraví jak na psychiku, tak na kardiovaskulární systém a imunitní systém 😊

Co je to bylinková spirála?
Bylinková spirála je záhon, který využívá optimální klimatické podmínky ve vztahu ke světovým stranám.
Jednotlivá místa spirály nabízí různé množství půdy, vlhkosti, dopadu slunečního svitu. Kameny vytváří vyvážené mikroklima,
kdy solární energie uložená během dne postupně během večera uvolňuje teplo.

Toto vše dobře funguje v bylinkové spirále, které se také často říká bylinkový šnek. Bylinková spirála je dokonalým způsobem, jak vypěstovat komplexní bylinkovou zahrádku i v malých zahradách nebo dokonce na terase nebo balkonu.

A jaká je historie bylinkové spirály? Bylinkovou spirálu vynalezl Bill Mollison v roce 1978. Australan použil jako vzor pískové vzory domorodců ve své domovině. Takovéto spirálovité stavby jsou dnes známé z archeologie a ze zpráv badatelů, kteří se zabývají především domorodými národy a jejich zvyky a praktikami. Pěstování rostlin tohoto typu bylo praktikováno mnoha domorodými národy po celém světě po mnoho staletí - dlouho předtím, než hobby a profesionální zahradníci objevili bylinkovou spirálu.

Nabízíme vám varianty, které se mnohem snadněji postaví a také se poměrně snadno udržují. Pokud si chcete užít nádherné kouzlo bylinkové spirály z kamenů, je Gabionová bylinková spirála báječnou variantou.

Jaké jsou výhody bylinných spirál?

Bylinkové spirály Vám nabízejí možnost vypěstovat si mnoho různých bylinek přímo v blízkosti kuchyně. Chuťové výhody jsme již zmínili, je nesrovnatelný poměr mezi bylinkami mraženými, sušenými a naopak čerstvými a voňavými.

Je tu také finanční faktor. I když bylinky na první pohled nevypadají draze pokud rádi jíte zdravě a máte rádi v jídle hodně koření, potřebujete také spoustu různých bylinek. Vypěstované ve vaší vlastní zahradě rostou poměrně rychle a potřeba kupovaných bylinek tak značně klesá.

Navíc děláte něco pro životní prostředí.Protože produkty zakoupené v supermarketu mají vždy CO2 stopu. Někde byly vybrány, zabaleny, možná zmrazeny a poté odeslány. Zejména u mražených produktů, které byly zmrazeny ihned po sklizni, je spotřeba energie na přepravu a udržování mrazicího řetězce poměrně vysoká. To vše ušetříte používáním bylinek z vlastní zahrádky. Kromě těchto bodů má ale bylinková spirála ještě další výhody. Jedná se zejména o:

• Širokou škálu bylinek máte vždy na dosah ruky

Ať už potřebujete bazalku, čerstvou mátu, řeřichu nebo špetku oregana. Do budoucna to již nebude problém, protože zásoby bylinek budete mít blízko kuchyně, přímo na zahradě. Jednoduše udělejte pár kroků, odřízněte, co potřebujete a můžete pokračovat v kuchyni.

• Díky různým vlhkým zónám se zde daří četným bylinám

Existuje důvod, proč je spirálovitý tvar šneka ve světě botaniky oslavován jako důmyslná konstrukce. To vám dává příležitost simulovat čtyři klimatické zóny ve vašem bylinkovém šneku. To podporuje rozkvět mnoha rostlin s nejrůznějšími požadavky. Důležité je však také správné uspořádání zeminy nebo naplnění bylinkové spirály

• Perfektní volba, jak chránit před škůdci

Vzájemné působení různých rostlin v bylinkové spirále optimálně působí proti hnízdění škůdců.

• Dokonalá kombinace vody a tepla

Horní oblast v bylinkové spirále by obecně měla být také nejsušší.Toho je dosaženo automaticky, protože voda v bylinkové spirále vždy stéká dolů. V nejnižší ploché části má mnoho bylinkových spirál malé jezírko. Ideální základna pro bylinky, které preferuvlhkou půdu.

• I zde může být optika působivá
V bylinkové spirále roste široká škála bylin. Zejména bylinný růst obvykle probíhá velmi rychle. To znamená, že pohyb zde můžete zaznamenat téměř každý den. Bylinková spirála přitahuje i celou řadu užitečných živočichů další důvod, proč se na vaší bylinkové spirále bude stále něco dít. Díky tomu bude váš nový bylinkový domov skutečným poutačem vaší domácí zahrady.

Jaké bylinky zvolit pro bylinkovou spirálu?

Do bylinkové spirály nebo vyvýšeného bylinkového záhonu lze integrovat mnoho různých bylinek.
Zvláště vhodné jsou například následující:

estragon
levandule
majoránka
petržel
máta peprná
šalvěj
pažitka
tymián
rozmarýn
oregano
bazalka

Tento seznam by mohl pokračovat donekonečna.
Ve skutečnosti existuje jen hrstka bylin, které se k výsadbě bylinkové spirály nehodí.
Odborníci doporučují nezačleňovat do bylinkové spirály bylinky s velmi rychlým růstem, který zabírá prostor.
Rostliny, které se rychle množí nebo jsou moc vysoké, jako je například libeček, mohou potenciálně udusit ostatní rostliny v bylinkové spirále nebo je připravit o světlo a živiny.

Dalším vylučovacím kritériem může být zvláště silný růst kořenů. To může za určitých okolností vést k tomu, že se spirála stane nestabilní.

Jak byste měli osadit bylinkovou spirálu?

Jak již bylo zmíněno, je důležité nejprve zajistit, aby byly čtyři klimatické zóny co nejdokonaleji reprodukovány. K tomu musí plochá část bylinkové spirálky vždy směřovat k jihu. Jen tak může výsadba bylinkové spirálky optimálně fungovat.

V nejnižší oblasti hlemýždě je půda obvykle velmi vlhká. Tato oblast by měla být vyplněna dobrou zahradní půdou smíchanou s kompostem a trochou humusu. Poté přidejte směs zahradní zeminy a písku. Čím dále budete, tím větší množství písku a menší množství zahradní zeminy.

Nejvyšší oblast je tam, kam slunce nejvíce zasahuje. Je zde teplo, slunečno a půda je poměrně chudá na živiny.
Bylinky jako:
rozmarýn
levandule
tymián
yzop
majoránka
šalvěj
oregano

Do střední oblasti, kde je více stínu a hustota živin se pomalu zvyšuje, se nejlépe hodí následující bylinky:
máta
koriandr
petržel
řeřicha

V nižší střední oblasti, kde se hustota živin stále zvyšuje a pomalu vlhčí, můžete ideálně zasadit tyto bylinky:
kopr
estragon
pažitka
Horská máta

Následující bylinky se nejlépe uchovávají na dně, v nejmokřejší oblasti spirály:
máta peprná
řeřicha
puškvorec

Tento seznam samozřejmě není vyčerpávající. Než sem vysadíte další bylinky, měli byste si zjistit, jaké mají nároky na půdu.

Kdo by si měl pořídit bylinkovou spirálu?

Bylinková spirála je ideální pro každého, kdo má rád zahrádkaření a zároveň by rád sklidil nějaké zdravé potraviny a bylinky z vlastní zahrádky. Každý, kdo pravidelně používá bylinky k vaření nebo kořenění jídla. Kromě toho, že taková bylinková spirála je skvělým místem pro bylinky na zahradě, nabízí i skutečnou vizuální přidanou hodnotu.
Proč si pořídit bylinkovou u nás?

Na našem eshopu nabízíme celou řadu různých bylinkových spirál, které se snadno udržují, snadno se plní a zasazují a také se velmi snadno staví. Výrobky od německého výrobce jsou navíc velmi kvalitní, a to jak výběrem materiálu, tak i zpracováním.